Regulator ładowania PWM czy MPPT?
Jaki regulator ładowania wybrać? To pytanie zadaje sobie wiele osób szukających regulatora do paneli fotowoltaicznych. Pytanie jest o tyle istotne, że regulator ładowania to serce naszej instalacji off-grid.
Obydwa typy regulatorów dbają o to, by akumulator był ładowany właściwym napięciem. Zasada działania jest podobna, ale jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach.
Czym się różni regulator PWM od MPPT?
Regulatory PWM po prostu "odcinają" całe nadmiarowe napięcie.
Natomiast technologia MPPT stale monitoruje napięcie oraz wyjściowe natężenie prądu z paneli fotowoltaicznych. To gwarantuje pozyskanie z paneli i zmagazynowanie w akumulatorze każdej porcji dostępnej energii. Zalety tego rozwiązania można najbardziej docenić przy częściowym zachmurzeniu oraz przy ciągłych zmianach natężenia światła.
Niestety za wydajnością idzie również różnica w cenie. Za regulator MPPT trzeba zapłacić nieco więcej niż za PWM.
Jak dużą robi to różnicę? Zależy to od tego, ile mamy napięcia nadmiarowego.
Jeśli do akumulatora 12V podepniemy panel dający 18V, wówczas różnica powinna wynosić 10-20%.
Jeśli do akumulatora 12V podepniemy panel dający 24-30V, wtedy różnica wyniesie już nawet 30-40%.
Jeśli planujemy użyć panelu PV tylko do podładowania akumulatora, który zasila oświetlenie ścieżki w ogrodzie, wtedy regulator PWM sprawdzi się wystarczająco. Jednak w przypadku kampera, który jest w ruchu i często panel jest przysłaniany przez liście drzew, wówczas regulator MPPT jest niezbędny.
Wersje regulatorów
Regulatory występują w różnych wersjach. Jest to podyktowane napięciem, a w przypadku takich producentów jak Victron Energy również mocą podłączonych paneli oraz prądem, z jakim będą ładować akumulatory.
Najpopularniejsze wersje regulatorów MPPT to 75/15 oraz 100/20. Pierwsza liczba oznacza maksymalne napięcie, jakie może przyjąć regulator z paneli PV. Natomiast liczba po ukośniku określa natężenie prądu wyrażone w amperach (A), który będzie ładował nasze akumulatory.
W naszej ofercie dostępne są wysokiej jakości regulatory marki Victron Energy.