Jak co roku po okresie zimowym większość z użytkowników kosiarek / traktorków ogrodowych staje przed tym samym dylematem, jaki akumulator wybrać do swojego traktorka ogrodowego, aby posłużył dłużej niż jeden sezon... Postaramy się wytłumaczyć, dlaczego tak się dzieje, że co roku musimy wymieniać akumulator w naszym traktorku ogrodowym. Co jest przyczyną, że nawet najdroższy akumulator do kosiarki wytrzymuje tylko jeden sezon maksymalnie dwa.
Jaki akumulator wybrać do naszego traktorka ogrodowego: tani czy markowy?
Tak naprawdę do wyboru mamy dwa produkty tani i słaby jakościowo, lub droższy markowy o dużo lepszych parametrach jakościowych. Jeśli potencjalny użytkownik kosiarki ogrodowej chce lub lubi, co roku wymienić akumulator, podchodzić do swojej kosiarki z duszą na ramieniu, odpali czy nie odpali... To wybór jest prosty kupujemy najtańszy na rynku i mamy temat załatwiony. Jeśli chcemy cieszyć się bezproblemowym użytkowaniem akumulatora w naszym traktorku ogrodowym przez kilka lat, wybieramy markowy produkt takich firm jak Tuborg, Yuasa. Jest tylko jeden warunek, aby akumulator działał bez problemów długie lata musimy o niego zadbać.
Jak dbać o nasz akumulator po sezonie.
Wybór akumulator mamy już za sobą, zakup też. Akumulator zmontowany w naszej kosiarce pięknie chodzi przez sezon, wszystko pięknie do czasu... Koniec sezonu kosiarka trafia do garażu i tutaj zaczynają się schody, większość z nas nie ma czasu i ochoty, aby doglądać akumulatora, co miesiąc, bo niby, po co ? Przecież traktorek nie jest używany, więc i akumulator musi działać, nic bardziej mylnego. Akumulator pozostawiony w garażu niepodłączony do instalacji potrafi się w ciągu zimy rozładować do połowy, a co dopiero, gdy jest podpięty do instalacji! W ciągu dwóch miesięcy nasz akumulator potrafi się rozładować do poziomu utrudniającego odpalenie. Pozostawiony w takim stanie przy minusowych temperaturach otoczenia może nawet zamarznąć!
Akumulatory do kosiarki to chemiczne źródło prądu, co za tym idzie jest poddawany szeregowi procesów chemicznych w tym, zasiarczeniu. Zasiarczenie jest to krystalizowanie się siarki na płytach akumulatora, co powoduje po pewnym czasie, jego nieodwracalne uszkodzenie lub poważna utrata parametrów uniemożliwiająca dalszą poprawną eksploatację. Jak temu zaradzić?
- Jeśli nie mamy czasu na ładowanie akumulatora to, chociaż odłączmy go od instalacji. Wystarczy odłączyć minusowy przewód a już zwiększamy szanse na przeżycie naszego akumulatora o 30%
- Jeśli mamy prostownik to raz na dwa miesiące robimy naszemu akumulatorowi tzw. ładowanie konserwujące, czyli ładujemy prądem równym 1/10 pojemności akumulatora przez 10 godzin np. akumulator 30Ah ładujemy prądem 3A przez 10 godzin.
- Jeśli mamy możliwość podpięcia ładowarki konserwującej (czyli takiej, która będzie sama sprawdzała spadek napięcia na biegunach i automatycznie podładowywała nasz akumulator) podpinamy ją do akumulatora i mamy temat z głowy. Przykładem takiej ładowarki jest CTEK MXS 5.0 lub Victron Energy obie ładowarki dostępne w naszym sklepie online >> Ładowarki do kosiarek <<
Niezależnie od tego, jaki wybiorą Państwo akumulator, radzimy zaglądać do niego od czasu do czasu po sezonie. Możecie też Państwo podjechać do naszego oddziału, a my sprawdzimy akumulator, podładujemy tak, aby nie sprawiał kłopotów.
W swojej ofercie posiadamy akumulatory do kosiarek i traktorków ogrodowych takich marek jak: